Harmónia Centrum
Gerinc becsípődés megszüntetése
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Reumatológia / Derékfájás kezelése / Idegbecsípődés kezelése / Gerinc becsípődés kezelése

Gerinc becsípődés kezelése gyógytornával és masszázzsal

A gerinc becsípődés a gerinc bármelyik csigolyájának oldalsó résén kilépő ideggyökök nyomódása miatt bekövetkezhet.

ágyéki porckorongsérvAz idegbecsípődésnek azonban a legnagyobb a valószínűsége az ágyéki gerinc szakaszán, mert felegyenesedett gerincoszlopunkat ezen a részen éri a legnagyobb terhelés. Különösen a keresztcsonti csigolya és az első ágyéki csigolya közötti valamint az első és a második ágyéki csigolya közötti porckorongok kitüremkedése miatt nyomódhat a gerincvelőből kilépő ideggyök.

Gyakran előfordul a gerincvelőből kilépő idegek nyomódása a nyaki gerinc szakaszán is, mert az ágyéki csigolyáknál jóval kisebb átmérőjű nyakcsigolyákra pedig a fej tartása és mozgatása ró jelentős terhet.

  • Különösen nagy ez a teher akkor, ha ülőmunkát végez, és évek, évtizedek óta egy íróasztal mellett ülve végzi a munkáját.
  • Még nagyobb ez a veszély akkor, ha ezt a munkát még rosszul beállított irodaszéken ülve, és rossz magasságban lévő monitort bámulva végzi.

A háti gerinc szakaszán is előfordulhat a gerinccsigolyák oldalsó részén kilépő ideggyökök becsípődése, nyomódása, de itt sokkal kisebb számban fordulnak elő ilyen panaszok. A hátunk ugyanis sokkal kevésbé terhelődik, és sokkal kevésbé veszélyeztetett az idegek nyomódása, a porckorongok sérülése szempontjából.

Gerinc idegbecsípődés mitől alakul ki?

A gerinc csigolyáinak oldalsó résein kilépő perifériás idegek többféle okból becsípődhetnek.

  1. ülőideg becsípődésAkár egy hirtelen, rossz mozdulattól is becsípődnet a gerincvelőből kilépő ideg. Ez bármikor bekövetkezhet például edzés, sportolás közben, ha nem melegített be megfelelően az edzés előtt. Vagy munkavégzés közben is, vagy egyszerűen csak egy egyensúlyvesztés, elesés közben is. Bármikor, amikor egy rossz mozdulatot tesz.
  2. nehéz fizikai munkaEgy nehéz tárgy rossz tartással, görbült gerinccel való felemelésekor is gyakori a gerinc becsípődése. Ilyenkor a háti gerinc szakaszán is előfordulhat az ideg becsípődése, mert görbült testtartásnál a hátgerinc csigolyái közötti porckorongokra is nagy terhelés jut egy-egy nehéz teher felemelésekor.
  3. Akár azonban tartós terhelés miatt is bekövetkezhet. Például igen gyakran évek rossz testtartása miatt kerülnek a csigolyák közötti porckorongok olyan terhelés alá, amikor egy idő után már nem viselik el a további rossz tartás miatti terhelést, és megsérül a porckorong rostos gyűrűje, és kitüremkedik a kocsonyás belső mag, amely nyomja a kilépő ideget.
  4. Csontritkulás miatt is gyakran bekövetkezhet a gerincet alkotó valamelyik csigolya törése. Ilyenkor bármelyik csigolya eltörhet, megrepedhet, akár az ágyéki, akár a háti, akár a nyaki gerinc szakaszán.
  5. Különféle balesetekben is sérülhet a gerincet alkotó csigolyák valamelyike, és a sérült, törött csigolya bizony nemcsak a kilépő perifériás ideget, hanem magát a gerincvelőt is nyomhatja.
  6. Daganat is okozhatja az ideg becsípődését a gerinc területén. Ez a daganat akár jó, akár rosszindulatú nyomja az ideget, és ezzel fájdalmat, kisugárzó fájdalmat, zsibbadást okoz.
  7. A stresszes, túlhajszolt életmód hatására is gyakran görcsbe rándulnak a gerinc környéki izmok, és ilyenkor bizony a görcsös, megrövidült, stresszes izmok feszítik, nyomják a gerincvelőből kilépő idegek valamelyikét, vagy akár még többet is közülük.

Gerinc becsípődés gyógyítása hogyan történhet?

A gerinc csigolyáinak oldalsó résén kilépő perifériás idegek becsípődésének kezelése mindig a kiváltó októl függ.

Becsípődött gerinccel mit tehet gyorsan, azonnal?

A hirtelen belenyilalló fájdalom jelentkezésekor az a legfontosabb, hogy bármennyire is éles, szúró, nyilalló fájdalom hasít a hátába, ne essen pánikba. Ugyanis becsípődött idegnél minden felesleges mozdulat csak növeli a fájdalmát. A legjobb, ha meg sem mozdul, legalábbis a becsípődött területet nem mozgatja egy rövid ideig, hogy elkerülje a még erősebb fájdalmat.

  1. A gerinc becsípődésekor ne mozogjon, pihenjen néhány percet. A fájdalom csökkentése érdekében maradjon abban a helyzetben, mint amikor becsípődött az ideg.
  2. Néhány perces pihenés után már óvatosan, lassan mozgassa a becsípődött ideg által érintett területet, hogy lássa, érezze a fájdalom erősségét. Fontos azonban, hogy ne tegyen semmilyen gyors, hirtelen mozdulatot.
  3. Fájdalmát meleg vizes borogatással tudja mérsékelni. A meleg segít a görcsbe ránduló izmok ellazításában. Javítja a vérellátást, és ezzel is fokozza az izom regenerálódását.
  4. Óvatos masszírozással ugyanígy tudja élénkíteni a becsípődött terület vérkeringését.

Ezekkel ugyan az idegbecsípődést nem tudja megszüntetni, a fájdalmát azonban mérsékelheti.

És később

A továbbiak fájdalma jellegétől, erősségétől függenek.

Ha a fájdalma kibírhatatlan, akkor azonnal orvoshoz kell menni, illetve orvost kell hívni.

  • Egy baleset esetén, ez nem is lehet kérdés.

Ha elviselhető a fájdalom, és lábát, karját is tudja mozgatni, akkor a fájdalom erőssége határozza meg, hogy azonnal elmenjen-e az orvoshoz, vagy várhat még.

Ha viszont másnapra nem csökken érezhetően a fájdalma, illetve nem javul lába, karja mozgathatósága, akkor feltétlenül el kell mennie háziorvosához vagy egy reumatológus szakorvoshoz.

A gerinc bármelyik szakaszán becsípődhetett a csigolyák résein kilépő ideg, ezért vizsgálatkor a legfontosabb feladat a becsípődés helyének és okának kiderítése.

  • Az orvos alaposan meg fogja kérdezni panaszáról, és az észlelt tünetek elmondása után rá fog kérdezni az összes lehetséges egyéb lehetőségre is.
  • Panaszának és tüneteinek megbeszélése után a fizikai vizsgálat elvégzése a következő lépés.
  • Ha a szakorvos ezek után nem tudja kétséget kizáróan megállapítani az idegbecsípődés okát és helyét, akkor képalkotó diagnosztikai eljárásokat hívhat segítségül.
    • A gerinc csontos területeinek állapotát röntgennel tudja felmérni, és ha kell, akkor CT-vel még pontosabb képet kaphat.
    • MR, mágneses rezonancia vizsgálattal a lágyrészek, az izmok, szalagok és a porckorongok állapotáról tud tájékozódni.
  • Ezek alapján készíti el a szakorvos a megfelelő kezelési tervet.

A fájdalom csillapítását fájdalomcsillapító gyógyszerekkel vagy injekcióval tudja elérni.

feszes hátizmok nyújtó lazításaA becsípődött terület körül görcsbe rándult izmok feszessége, tónusa jelentősen mérsékelhető masszázssal.

Az izmok fájdalmának csillapítására, a gyulladás mérséklésére kinezio tape felragasztása is használható. Ezek a megfelelő színben kiválasztott tapaszok szakszerűen felragasztva napokon keresztül képesek mérsékelni a fájdalmát, és csökkenteni a gyulladást a lágyrészeken.

A fájdalom mérséklése után azonban a gerinc idegbecsípődésének okát kell megszüntetni, kezelni a tartós javulás, a tünetmentesség biztosításához. Ehhez pedig masszázsra lehet szükség a helyéről elmozdult csigolya helyrerakásához és / vagy személyre szabott gyógytornára lesz szüksége.

Fájdalma okának kiderítésével és a becsípődés helyének meghatározásával a gyakorlott gyógymasszőr masszázssal ellazíthatja a kimozdult csigolya körüli izmokat, és utána már vissza tudja rakni, terelni eredeti helyére a csigolyát.

  • Önmagában azonban még a csigolya visszahelyezése nem tökéletes megoldás, hisz az elmozdulása a csigolyának akár jelentős is lehet. Ekkor bizony a csigolyát a két szomszédos csigolyával összetartó kisízületek és szalagok is megnyúlnak, meglazulnak, és elveszítik korábbi stabilitásukat.
  • Ezeket a megnyúlt szalagokat, kisízületeket, mély háti izmokat meg kell úgy erősíteni utána célzott gyógytorna gyakorlatokkal, hogy a csigolya helyrerakása után is stabilan tartsák majd a csigolyát a helyén. Ekkor van ugyanis esélye megvédeni a csigolyát az újabb kimozdulástól.

Ha pedig nem valamelyik csigolya kimozdulása, hanem a törzsizmok, a mély hátizmok gyengesége, gyulladása, görcsössége okozza az érintett ideg becsípődését, nyomódását, akkor a görcsbe rándult, begyulladt, túlterhelt izmok feszességét kell csökkenteni nyújtó, lazító torna gyakorlatok rendszeres végzésével. Ezek rendszeres végzésével ugyanis megnyújthatja ezeket az izmokat, visszaadhatja a rugalmasságukat, és így nem fogják már feszülésükkel nyomni, irritálni a gerincvelőből kilépő idegeket.

  • A mély hátizmok, és törzsizmok nyújtása mellett meg is kell erősíteni ezeket az izmokat azért, hogy kellő stabilitást adjanak a gerincének. A megerősített törzsizmok stabilan tartják egymás mellett a gerinccsigolyákat, és a csigolyák közötti porckorongok rostos gyűrűinek külső falát is. Ugyanis, ha ezek a törzsizmok és csigolyákat összekötő mélyizmok jobban besegítenek a porckorongok rostos gyűrűinek külső tartásában, akkor a gerincre ható terhelést sokkal jobban el fogják viselni a csigolyák közötti porckorongok, és nem fog megsérülni a rostos kötőszöveti burok, és nem fog kitüremkedni a belső kocsonyás mag, amely nyomja az ideget.

A gerinc becsípődés megelőzése

derék és hátizmok erősítéseRendszeres gerinctornával, a törzsizmok megerősítésével és nyújtásával, emellett pedig a testtartására való tudatos odafigyeléssel megerősíteheti úgy a gerincét támasztó és tartó izmokat, kisízületeket, szalagokat, hogy azok képesek lesznek stabilan támasztani gerincét, és olyan tartást fognak adni a gerincet alkotó csigolyáknak és a közöttük lévő porckorongok külső falának, hogy sokkal jobban fogják bírni a gerincre ható erők terhelését.

  • Miért jó Önnek gerince rendszeres tornáztatása?
  • Azért mert rendszeres torna mellett sokkal kisebb lesz annak a veszélye, hogy a gerinccsigolyák a gerincet ért terhelés alatt kiugorjanak eredeti helyükből, és a közöttük lévő lengéscsillapító porckorongok falának kiszakadásával, kitüremkedésével nyomják a gerincvelőből kilépő idegeket.

Gerinc becsípődése okának felderítésével szeretné megszüntetni kínzó fájdalmát?

  • Hol érzi az égő, nyilalló, szúró fájdalmat?
    • A nyakán, vállán vagy a karján?
    • Vagy a derekán, az alsó végtagján?
  • Milyen fájdalmai vannak?
  • A fájdalom mellett milyen tüneteket tapasztal még?
  • Jelentkezzen be idegbecsípődése okát feltáró konzultációra Dr. ... reumatológus szakorvosunkhoz
  • A gerincén becsípődött ideg pontos okának feltárásával szakorvosunk gyógymasszázsra és/vagy gyógytornára alapozott személyre szabott kezelési tervet állít össze Önnek.

Ha pedig tudja, hogy az ideg becsípődését az ágyéki gerinc valamelyik csigolyájának kimozdulása okozza (ez az egyik leggyakoribb ok idegbecsípődésnél), akkor még szakorvosi konzultációra sincs szüksége.

  • Deli Mónika gyógymasszőr, japán masszőrJelentkezzen be Deli Mónika gyógymasszőrünkhöz a kimozdult ágyéki csigolyának eredeti helyére való visszatereléséért.
  • Beszélni szeretne a becsípődött ülőideg, lábába kisugárzó fájdalmáról, és annak megszüntetéséről gyógymasszőrünkkel?
  • Szeretné tudni, hány alkalomra lesz szükség a lábába sugárzó fájdalom megszüntetéséhez, kimozdult csigolyája helyrerakásához?
  • Előzetes bejelentkezés alapján várja Önt gyógymasszőrünk.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat. Kérdéseire válaszol munkatársunk. Ha nem tudja eldönteni, hogy kihez jelentkezzen be, akkor segít Önnek a választásban.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt!

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: