Harmónia Centrum
Csuklója mozgásterjedelmének visszaszerzése
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Gyógytorna / Kéztorna, csukló gyógytorna / Kéztorna, kézsérülés utáni gyógytorna / Csuklótörés utáni gyógytorna

Csuklótörés utáni gyógytorna csuklója fájdalommentes mozgásáért

Csuklótörés utáni gyógytorna célja

Csuklótörés után a gyógytorna céljának mit határoz meg?

  • Célja lehet a csukló fájdalommentes mozgásának és a csukló korábban megszokott mozgásterjedelmének és erejének a visszanyerése. Minél hamarabb és minél teljesebb mértékben. Csuklótörés utáni felépülésénél erre figyeljen Ön is. Azért, hogy kezét, csuklóját és karját még évtizedeken át úgy használhassa, mintha el sem tört volna. Konkrétabb célt, részcélt is meghatározhat azonban csuklótörés utáni gyógyulásakor.

gipsz alkar és csuklótörés utánTalán nem tévedünk nagyot, ha azt állítjuk, az egész alkart befedő nehéz gipsz látványával mindenki találkozik már fiatalon. A csukló vagy alkar csonttörést követő ellátás fázisai közül talán ez az egyetlen biztos pont, amit mindenki fel tud sorolni. Az alkar vagy csuklótörést szenvedő óvatlan volt. Ráesett az alkarjára, vagy beverte a csuklóját, és reccs. Aztán hetekig gipszben van, nem tud vakarózni. Pedig akarna, mert izzad, és koszos a bőre. De milyen menő, ha rajzolhatunk a gipszére!

Aztán egyszer csak újra tud a megsérült kezével fogni, írni, mobilozni, és emléke sincs a törésnek. A rettenetes gipsz levételét azonban komoly munka követi, és a törés rögzítési folyamat is bonyolultabb, mint hinné.

Arról, hogy milyen csontok alkotják az alkart, csuklót, és arról, hogy mik lehetnek a törés jelei itt olvashat.

Műtéti ellátás a csuklótörés után

A műtéti ellátás szükségessége, és annak technikája a törés súlyosságától és helyétől függ.

Baleseti sebészeti ellátás csuklótörés után

alkartörés műtéti lehetőségeiA sebészek mindig azt a megoldást keresik, ami az egészségének a legkedvezőbb, az adott területen a legkevesebb testszövet roncsolással jár, és a legtökéletesebb kéz funkció visszaszerzésére ad esélyt.

Nem a csuklótörést szenvedett választja meg, hogy ő szeretne-e belső rögzítést, és hogy a műtét során lemezt, csavart, drótot, vagy épp velőűrszeget kapjon. Szintén a traumatológus orvos határozza meg, szükséges-e valamilyen külső rögzítés, például rövid vagy hosszú gipsz, levehető sín viselése, és ha igen, milyen időre. Valamint, hogy a könyököt is rögzíteni szükséges–e háromszög kendővel, vállhevederrel.

Gyógytornász tud segíteni már a műtét után is

A gyógytornásszal már a műtét után is érdemes találkoznia. Ám a mozgatás és kéz használat újra indítása a megfelelő minőségű és idejű csontrögzítés után következik. A törött csukló mozgásterjedelmének és erejének visszaszerzése pedig a csuklótorna gyakorlatok során fokozatosan építkezik.

Mielőtt azonban belevágnánk a gyógytorna gyakorlati tartalmának ismertetésébe, érdemes átnézni az elméletet. Felsoroltunk itt a teljesség igénye nélkül pár alapvető kérdést a csontsérülések ellátásáról.

Mennyi a csuklótörés gyógyulási ideje?

Ha eltört a csuklója, akkor erre a kérdésre szeretne választ kapni. A törés gyógyulási ideje azonban több mindentől függ.

Mi befolyásolja az Ön felgyógyulás idejét, ha törést szenvedett valahol könyöktől lefelé?

  • Mely csontja, vagy csontjai törtek? 
  • A csonttörés az ízületet is roncsolta?
  • A törött csont végek jól érnek össze, vagy elmozdultak?
  • Izmai, inai épek maradtak? 
  • Halogatta az orvosi kivizsgálást? Vagy pedig azonnal elment a baleseti sebészetre csuklótörés után? 
  • Műteni is kell, vagy elég rögzíteni?
  • Ha kell műteni, milyen bemetszés, milyen fémtest felhelyezése történik? 
  • Műtéttel vagy anélkül, mennyi ideig és milyen módon kell rögzíteni?
  • Mennyire tartja be a kíméletre vonatkozó utasításokat, mennyit használja a frissen sérült karját? 
  • Halogatta a gyógytornásszal való konzultációt? Akkor, amikor már lehetne mozgatni eltört karját.

A gyógytornásszal való konzultáción ezeket az információkat, és az Ön céljait is végig fogják venni. Ha nem szeretne keresztkérdések tüzébe kerülni, ne felejtse otthon korábbi leleteit, ambuláns lapjait.

Kezelési terv csuklója korábbi mozgásterjedelmének és fájdalommentességének visszaszerzésére

Majd miután a gyógytornász képbe került, megismerte az esetét, akkor mindezeket figyelembe véve fognak felállítani egy kezelési tervet.

Mit tartalmaz a kezelési terv?

  • Milyen gyakran jön személyes találkozóra.
  • Gyógytornászával való találkozókon milyen kezeléseket vesz igénybe.
  • Heti hányszor tesz valamit otthon a gyógyulásáért.
  • Otthon milyen technikákat, eszközöket alkalmaz.

Csuklótörése gyógyulásakor a célokat Ön jelöli ki.

  • Ha a fájdalom és duzzanat zavarja leginkább, a kíméletre koncentrálva ad házit a gyógytornász, és fizikoterápiás kiegészítő lehetőségeket fog ajánlani.
  • Ha mielőbb vissza akarja kapni kezét valamilyen tevékenység végzéséhez, a tolerálható mozgásokra fogja helyezni a hangsúlyt, és rugalmas stabilizáló segítségben fog gondolkodni.

Önnek kell tudnia, a tünetei alapján, hogy a teste mi mindenben kiált segítségért Önhöz! Felismeri, mely jelenségek megszokottak egy csonttörést követően?

El kell dönteni, hogy mi az, amihez Önnek is külső segítséget kell kérnie, mert magától nem boldogul el vele a szervezete.

  • Milyen mértékű a duzzanata? Mekkora felületre terjed ki?
  • Vannak fájdalmai? Ha igen, egy napon belül mikor és mennyire erős?
  • Vannak, zsibbadásos, érzés zavaros tünetei?
  • Van véraláfutása? 
  • Deformálódott az alkarja, vagy rövidült a törés hatására? 
  • Nehéz mozgatni a rögzítés ideje alatt azokat az ízületeket, amelyeket szabad? 
  • Nehéz mozgatni a rögzítő eltávolítása után az engedélyezett ízületeket?

A gyógytornásszal beszélgetnek majd ezekről is a konzultációk során. A gyógytornász segítségével megismeri teste működését és aktuális működési zavarai okát, azok megoldását. Megtanulja, milyen mozgások folytathatók enyhe fájdalom mellett is akár, és melyek kerülendőek.

Miért érdemes gyógytornára járni a csukló törése után?

Miért érdemes gyógytornára járni gyakorlatokért, mikor azok sokszor fájdalmat okoznak csuklója tornáztatása közben? Miért érdemes lelkiismeretesen betartani az otthonra kapott utasításokat csuklótörés után?

  • A mozgatás javítja a helyi szöveti keringést, ezzel gyorsítja a regenerációt. Nem mellesleg csökkenti a duzzanatot, és a lilás bevérzést is hamarabb eltűnteti a felesleges salakanyagok gyorsabb elszállításával. 
  • A csukló és az ujjak lemerevedését megelőzheti az ízületek korai és megfelelő mozgatásával. 
  • Gyógytornával hamarabb visszanyeri törött alkarja korábbi fájdalommentes mozgásterjedelmét, és erejét.
  • Ha célja a csuklóját nagy terhelésnek kitenni a jövőben, legyen az sport, kezét igénylő munkavégzés vagy finommechanikát igénylő hobbi, szüksége lesz az Ön számára elérhető teljes gyógyulásra. 
  • Gyógytornászaink támogató segítségével keze visszanyerheti a teljes funkcióját. Otthoni torna nélkül azonban a heti 1-2 torna talán biztos nem lesz elegendő a teljesség eléréséhez.  
  • Gyorsítani tudunk természetes gyógyulásán. Kedvesebb időt kell táppénzen töltenie. Hamarabb visszamehet a munkájába, és nem fenyegeti munkahelyének az elvesztése sem kéztörés utáni gyorsabb rehabilitációjával.
  • Fájdalmat csillapít?... Hát...Nem akarunk hazudni, nem kellemes a rehabilitáció. A mozgások fájdalmat válthatnak ki. Noha törekedni kell a mozgások korlátozására, annak érdekében, hogy a kiváltott fájdalom maximum enyhének legyen nevezhető. Szerencsére olykor könnyedebb, lazább lesz a kéz a gyakorlatok végére. Ha aznap nem is jelent megkönnyebbülést, összességében hamarabb túl lesz a fájdalommal járó időszakon. Keze, csuklója korábban megszokott mozgásterjedelmének a visszaszerzéséhez bizony tornáztatni, mozgatni, nyújtani kell a törött csont körüli ízületeket. Ez nem mindig kellemes. Sőt néha bizony kifejezetten kellemetlen. Azért, mert a beszűkült, megmerevedett ízület nyújtása kisebb-nagyobb fájdalommal jár. Minél kevésbé merevedik le az ízület, annál kisebb fájdalommal, és annál hamarabbi eredménnyel.

Csuklótörés után mikor keressen fel gyógytornászt?

alkar működéseAkár a sérülés és orvosi ellátás utáni napokban bátran kérjen időpontot konzultációra gyógytornászhoz.

Már a törés utáni napokban hasznos lehet

jegelhető a csuklóEzen az alkalmon nem fogják tornáztatni a törött területet. Mégis hasznos lesz a megbeszélés, mert sok fontos kérdést megbeszélhetnek a korábban itt felsorolt témákból. És sok kérdésére választ is kaphat, ami megnyugvást, könnyebbséget jelenthet. És jobban fogja tudni, hogy mi vár Önre, és mit kell majd tennie csuklója fájdalommentességének és korábbi mozgásterjedelmének a minél hamarabbi visszanyeréséhez. Hűsíthető a kimaradt terület, gipszlevétel után pedig még jobban fog esni a duzzadt területen. Továbbá kenőcsök, simító mozdulatok, fizikoterápiák is lehetségesek.

Ezen a beszélgetésen azt tudják elérni, hogy a rögzítés időtartama alatt Ön a lehető legkomfortosabban érezze magát. Emellett pedig magabiztos lehessen az Önre váró hetek gyógyulási üteméről is.

  • Beszélnek a fájdalom csillapítás lehetőségeiről, mert nem csak a gyógyszer van!
  • Beszélnek a kíméletről a rizikómentes gyógyulás érdekében. A törött csont forradásának elégtelensége a nagy fájdalom mellett a csuklóízület, vagy ujj ízület elégtelen mozgatását, és ezzel együtt pedig fokozott kopását okozhatja.
  • Beszélnek a kimaradó ízületek szabad mozgásairól is az ép részek védelméért. Már a legkorábbi hetek “maximális védelmi fázis”-ában is fontos, hogy mozgassa a gipszben nem rögzített ízületeket. Nem akárhogy, nagy izomterhelés nélkül. Erről megbeszélik a tudnivalókat és velük kapcsolatos tennivalókat.
  • nyaktól a csuklóig futnak az idegekBeszélnek a csontok és izmok mellett az idegszövetről is, mely vezérlő huzalozás a nyaktól a csuklóig fut. És amelyet talán a rögzítő levétele után majd jól esik nyújtani. Nem mellesleg ez a nyújtás a stresszre és kímélő tartásra feszességgel reagáló nyakizmait is lazítani fogja.
  • Ha olyan külső rögzítést is alkalmaznak, mely a könyököt és a váll mozgását is korlátozza, akkor a nyaka válla egészségéért is tudnak közösen tenni. Így a gyógytorna nem csak a törött rész rehabilitációját foglalja magában, hanem a teljes kar funkciójának helyreállítását, és a testtartás javítását is.
  • Kontroll alatt tartják, kérdezhet folyamatosan. A gyógytornász segít Önnek megfigyelni, ha van mit, a gipszével kapcsolatban. A helytelenül elkészült gipszrögzítés nyomhatja az ideget, vagy ereket. Ezzel pedig súlyos szövődményeket okozhat, melyek hetekkel vagy hónapokkal visszavethetik a gyógyulást.

Csuklórögzítő elhagyásakor mindenképp ajánlott

Második alkalomra akkor kell majd jelentkeznie gyógytornászához, amikorra műtő orvosa kijelöli a rögzítő elhagyást.

Míg az alkar és a kéz csöves csontjai jó vérellátásúak, jó gyógyhajlamúak, addig a sajkacsontnak bizonyos területei kifejezetten rossz vérellátással rendelkeznek. Emiatt lassabban és nehezebben gyógyul. A bekövetkezett törés és vérömleny pedig tovább rontja a terület vérkeringését. Emiatt ebben az esetben a rögzítő viselete akár 12 hetet is igénybe vehet.

  • alkaron heg gyógyításaEkkor vizsgálnak mozgást, heget, duzzanatot
  • Alap mobilizáló feladatokat kap
  • Alap hegmasszázst
  • Megbeszélik milyen jelek esetén kell a gyógytornászt, milyenek esetben az orvost azonnal felkeresni, és hogy milyen tünetek léphetnek fel, amivel nem kell azonnal szaladni a szakemberhez.

Hétről hétre kontrollálják a helyzetet, módosítják a gyakorlatokat, ahogy a mozgás javul. Idővel az elmozdulás mellé erő is társul.

csukló hüvelykujj és kisujj irányú elmozdulásaKezdetben könnyebb mozgásokkal kezdenek majd, mint például a kézfej síkjában történő integető mozgások, az ujjak könnyed zongorázásai a csukló nyugalmi helyzetében, illetve a csukló saját erőből történő hajlítása és visszafeszítése.

Az alkar forgató mozgása az esetek nagy részében lassan, hetek alatt nyeri vissza teljességét, addig a tenyerét valószínűleg nem tudja majd felfelé és lefelé forgatva letenni az asztallapra.

súlyzós gyakorlás csuklótörés utánA marok szorító feladatot talán már a második héten meg tudja majd csinálni, azonban egy súlynak a megtartását, megmozdítását, szalag húzását a csuklója csak későbbi fázisban lesz képes fájdalom és sérülésveszély nélkül kivitelezni.

Mit tegyen, ha csuklótörése makacs, és lassan gyógyul?

Először is ne ijedjen meg. Másodszor pedig tegyen meg mindent a kéztörés lassú gyógyulásának felgyorsításáért! A keze létfontosságú végtagja testének. Étkezéshez, mosdáshoz és megannyi más elhagyhatatlan tevékenységhez szüksége van rá. Ne hagyja, hogy sérülése miatt hosszasan hanyagolnia kelljen megszokott tevékenységeit!

hegmasszázs csuklósérülés utánSzervezetünknek saját öngyógyító folyamata van, mellyel a gyulladások, sérülések, törések gyógyulása érhető el, akár teljes mértékben. A fizikoterápiák ezt a meglévő gyógyfolyamatot tudják növelni. A mozgás terápia és a szélsőséges hőmérséklet alkalmazása is a fizioterápiák közé tartozik. Elengedhetetlen a mozgás terápia, gyógytorna átmozgató, erősítő és nyújtó feladatai, és a hegmasszázs, amely segít visszaállítani a kéz korábban megszokott mozgásait, funkcióit.

Lökéshullám terápiával is támogatni tudja törése gyógyulását

Álízületnek nevezzük azt a jelenséget, amikor a törött csontvégek semmilyen segítséggel sem képesek fél év alatt sem összeforrni. Ilyenkor a lökéshullám kezelésből már csak a fókuszált energiát kibocsátó kezelőfej lehet az utolsó mentsvár. Illetve további sebészeti megoldásokkal lehet próbálkozni.

Ezt megelőzően azonban a radiális kezelőfej jótékony hatásaival is támogatni tudjuk a helyi keringést, és a szövetek gyógyulását, ha azt traumatológus vagy sebész orvos javasolja. Fontos azonban tudnia, hogy a törést követő első egy-két hónapban nem szokás beavatkozni.

Nem alkalmazható a lökéshullám akkor, ha

  • fém rögzítés van a csontokon.
  • Rendelőnkben a gipsz rögzítés eltávolítását igénylő beavatkozásokat nem hajtunk végre.

Csuklótörés után eljön hozzánk csuklója fájdalommentességének és korábbi mozgásterjedelmének visszaszerzéséért?

Beszélni szeretne kéz specialista gyógytornászunkkal, Molnár Fannival csuklója fájdalommentességének visszaszerzéséről? Tanácsot szeretne kérni?

  • Molnár Fanni gyógytornászFanni előzetes bejelentkezés után várja Önt.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és munkatársunk visszahívja Önt!
  • Törött csuklója állapotfelmérő konzultációján gyógytornászunkkal részletesen megbeszélik keze állapotát a sérülés utáni rehabilitációban. Megbeszélik elérendő célját, és a vizsgálat alapján gyógytornászunk állapotának körültekintő felmérése után személyre szabott, kitűzött célja elérését segítő csuklótorna gyakorlatsort állít össze Önnek.
  • Csuklótörés utáni gyógytornája még pontosabb összeállításához kérjük, hozza magával csuklótörésének leleteit is.

 

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: